Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Ce sunt HIV şi SIDA ?

In jos 
AutorMesaj
nlovesnight
Administratori
Administratori
nlovesnight


Warn Warn : Ce sunt HIV şi SIDA ? 111010
Mesaje Mesaje : 152
Data de inscriere Data de inscriere : 08/04/2012
Varsta Varsta : 26
Localizare Localizare : Iasi

Ce sunt HIV şi SIDA ? Empty
MesajSubiect: Ce sunt HIV şi SIDA ?   Ce sunt HIV şi SIDA ? Icon_minitime2013-04-16, 11:25


Probabil majoritatea cunosc insemnatatea acestor doua cuvinte , insa daca va vom explica ceva mai detaliat nu cred ca va fi in zadar :).
Eu personal am facut parte dintr-o organizatie UNICEF care incerca sa informeze oamenii despre HIV si SIDA.Si da , nu e niciodata prea tarziu !
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Ce este virusul HIV?

HIV (VIRUSUL IMUNODEFICIENTEI UMANE) este un virus care ataca si distruge sistemul imunitar iar organismul nu mai poate face fata agresorilor de orice natura (virusuri, bacterii, ciuperci, celule canceroase). Astfel, rezulta infectii si forme de cancer care pot fi mortale.

Ca si alte virusuri, HIV nu poate supravietui în mod independent. El nu poate trai decât în interiorul unei celule. HIV ataca, în special, limfocitele T-CD4, celule importante ale sistemului imunitar responsabile de apararea organismului.

Ce este SIDA?

SIDA (SINDROMUL IMUNODEFICIENTEI DOBÂNDITE). Este ultima faza a infectiei cu HIV când sistemul imunitar este foarte afectat de virus, iar organismul nu mai poate face fata infectiilor.
Sus In jos
 
Ce sunt HIV şi SIDA ?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» HIV/SIDA ( Evoluţia infecţiei )
» Ziua Mondiala de combatere a SIDA .
» Cat esti de ''informat'' despre HIV/SIDA?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Life Style :: Medicine :: HIV and Cancer-
Mergi direct la: